Archimedes w mieście

Park, parking podziemny i zbiornik retencyjny w jednym

Przy coraz częstszych gwałtownych opadach deszczu, zabetonowane, blokujące wchłanianie wody przestrzenie nie wróżą najlepiej przyszłości miastom. Dlatego też architekci prześcigają się w nowatorskich pomysłach, jak pogodzić wiele
funkcji w jednym projekcie.

Duńskie biuro architektoniczne Tredje Natur stworzyło więc projekt połączenia parku, parkingu podziemnego oraz zbiornika retencyjnego poprzez ułożenie tych elementów warstwami, jedna pod drugą. Projekt POP-UP opiera się na prawie Archimedesa – siła wyporu działająca na obiekt zanurzony w cieczy jest równa ciężarowi płynu wypartego przez to ciało – dzięki czemu choć w suche dni na powierzchni będzie znajdował się jedynie park, napełniający się w czasie ulewy zbiornik położony na dole struktury będzie wypychał do góry park i parking podziemny.

wiz. Tredje Natur

Bez względu na poziom wody zarówno park, jak i parking mają być dostępne dla użytkowników, a sama konstrukcja pozostanie stabilna dzięki hydraulicznym łożyskom i dodatkowym prowadnicom. Choć realizacja takiego projektu w rzeczywistości byłaby droższa niż budowa każdego jej elementu osobno, twórcy wyliczyli, że szczególnie w przypadku gęsto zabudowanych miast, połączenie opisanych funkcji na jednej działce jest opłacalne. Czekamy więc na miasto, które zdecyduje się na taki eksperyment.

Przeczytajcie też o parkach zalewowych 

więcej ciekawostek ze świata projektowania znajdziecie w najnowszym numerze:

Tagi: