De Ceuvel #odzyskane

Jak odzyskać poprzemysłowe nieużytki? W Amsterdamie wpadli na pomysł wykorzystania…starych barek

W wielu miastach istnieje problem zanieczyszczonych terenów poprzemysłowych. Koszt ich rekultywacji jest ogromny, a naturalny proces oczyszczania gleby trwa dekadami. Nie wszystkie ośrodki mogą sobie przy tym pozwolić na pozostawienie takiej ziemi odłogiem. W myśl zasady ekonomii okrężnej i efektywnego wykorzystywania zasobów warto wprowadzać więc w życie ideę wykorzystywania takich przestrzeni, zanim wrócą one na rynek terenów budowlanych, albo szukać dla nich zupełnie nowych funkcji.

Grupa architektów, urbanistów i zwolenników budownictwa zrównoważonego postanowiła znaleźć rozwiązanie tego problemu i powołała do życia De Ceuvel w północnym Amsterdamie. Miejsce, które przypomina na pierwszy rzut oka cmentarzysko mieszkalnych barek, to laboratorium miejskich innowacji, w którym testowane są od lat rozwiązania zamkniętego obiegu.

Widoczne na dachach barek panele słoneczne, fot. Niko Coutignu

Twórcy De Ceuvel uruchomili tę inicjatywę na terenie należącej obecnie do miasta starej stoczni jachtowej, który wydzierżawili na 10 lat. Ustawili na nim kilkanaście barek mieszkalnych kupionych za symboliczne 1 euro (właściciele barek nie mają gdzie ich składować, jeśli chcą kupić sobie nową jednostkę pływającą). Wszystkie barki zamienione zostały w biura i każde z nich jest rodzajem laboratorium – wykorzystuje panele słoneczne, różne systemy odzyskiwania deszczówki, a ciepło ogrzewające ich pomieszczenia pochodzi z kompostowni De Ceuvel.

Teren nie jest też podłączony do systemu miejskiej kanalizacji, więc każdy z wynajmujących barki opracował własny system odprowadzania ścieków. Wokół barek posadzono rośliny oczyszczające glebę. Żeby utrzymać przedsięwzięcie (wynajmujący barki płacą symboliczną kwotę), twórcy De Ceuvel otworzyli na jego terenie również knajpę, która jest pierwszym miejscem, dzięki któremu można zjeść i posiedzieć w tej poprzemysłowej okolicy.

fot. Pieter Theuws, Ceuvel

***

Cykl tekstów #odzyskane powstaje dzięki współpracy z Turret Development