Wiedeń, Johannesburg, Caracas, Paryż #odzyskane

Można ponownie wykorzystywać stare wiadukty, niedokończone biurowce czy stare fortyfikacje. Jak przywrócić je do życia?

W stolicy Austrii, podobnie jak w wielu innych miastach, zachowały się pozostałości fortyfikacji wojskowych (te pochodzą z czasów nazistowskich). Znajduje się pośród nich 6 wież przeciwlotniczych, w tym jedna w dzielnicy Mariahilf (VI).

Nieużywaną, wznoszącą się na wysokość 40 metrów masywną budowlę zaadaptowano do potrzeb miłośników sportów – wieża pełni obecnie funkcję ścianki wspinaczkowej.

Choć 7 października skończył się tegoroczny sezon to nadal polecamy odwiedziny!

Silosy 

fot. Mill Junction, Citiq Students

Mill Junction to bez wątpienia jeden z najbardziej nietypowych akademików na świecie. Budynek mogący pomieścić 400 studentów powstał w 2013 roku dzięki połączeniu poprzemysłowych, opuszczonych silosów na zboże i starych kontenerów morskich.

Akademik stworzony z myślą o możliwościach finansowych uczniów wyposażony został m.in. w rozwiązania zmniejszające zużycie prądu.

Stare nieużywane od lat silosy znajdują się bardzo blisko stacji kolejowej umożliwiającej szybkie połączenie z lokalnymi uczelniami i to właśnie lokalizacja zadecydowała o decyzji, żeby budynek zyskał drugie życie.

Podobny pomysł na niedrogie mieszkania dla studentów, ale bazujące tylko na kontenerach, wprowadził w życie m.in. uniwersytet w Amsterdamie czy uczelnie w Rotterdamie.

Wieża Dawida

fot. Iwan Baan

Torre David, czyli Wieża Dawida – niedokończony wieżowiec wyrastający w sercu biznesowej dzielnicy stolicy Wenezueli przez wiele lat był najbardziej ekstremalnym przykładem ponownego adaptowania przestrzeni do potrzeb konkretnej społeczności.

Nazywano go też najwyższym squatem świata, ponieważ został nielegalnie zasiedlony. Latami władze i zarządca budynku przymykali na to oko, jednak trzy lata temu zmuszono mieszkańców, którzy zamieszkiwali biurowiec przez osiem lat, do opuszczenia budynku. Miasto zaoferowało im lokale daleko poza miastem, ale większość z nich sprzedała je i znowu wróciła do Caracas, w którym miała pracę. Dziś Torre David stoi wciąż puste i niszczeje.

O Torre David powstał niesamowity film, ale też świetna książka z fotografiami słynnego fotografa architektury Iwana Baana zredagowana przez duet architektów Urban-Think Tank(którzy za wystawę o Torre David dostali Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji w 2012 roku)

Zielony Ciąg

fot. Guilhem Vellut / Wikipedia Commons

Wiele lat przed wzbudzającym międzynarodowy zachwyt (a ostatnio też krytykę) nowojorskim High Line – legendarnym parkiem stworzonym na nieużywanym wiadukcie kolejowym w Nowym Jorku – podobna koncepcja została zrealizowana w Paryżu.

Coulée Verte, czyli Zielony Ciąg to założenie parkowe stworzone w 1993 roku. Jego podstawę, wiadukt, zbudowano w 1859 roku. Przez 110 lat pełnił on swoją pierwotną funkcję, po czym opustoszał.

Obecnie wśród łuków wiaduktu znajdują się komercyjne przestrzenie, które pozwalają częściowo utrzymać jego główną funkcję – miejski park.