Mencwel o ruchach miejskich

Jak w tym czasie zmieniły się ruchy miejskie? O tym wszystkim rozmawiamy z Janem Mencwelem, liderem „Miasto jest Nasze”

Już w najbliższy piątek startuje VI Kongres Ruchów Miejskich. Od pierwszego Kongresu minęło już osiem lat. Jak się zmieniła świadomość mieszkańców? Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć? Jaką strategię muszą przyjść po wejściu ich przedstawicieli do polityki?

Jan Mencwel: „Przeszliśmy od fazy tłumaczenia ważnych dla nas kwestii do momentu, w którym trzeba to przełożyć na twardą politykę i zapisy w ustawach. Zmieniliśmy też perspektywę patrzenia na rozwój miast – kiedyś dla wielu osób ważne było, żeby np. powstał stadion – to było sukcesem. My zmieniliśmy perspektywę – teraz mówimy też o tym, jaka przestrzeń powinna powstać wokół tego stadionu albo czy można do niego łatwo dojechać nie używając do tego samochodu. Zadajemy pytania o to, jakie są ulice w mieście i nie satysfakcjonuje nas prosty komunikatem, że można nimi dojechać z punktu A do punktu B. Co innego definiuje dzisiaj cele polityczne polityki miejskiej niż dekadę temu. Ta zmiana jest też zauważalna w strategiach coraz większej grupy polityków. Jest ona efektem zarówno naszych starań, jak i zmiany, która zaszła w głowach mieszkańcy, którzy sami zaczęli inaczej patrzeć na miasto. Nawet gdy rozmawiam z politykami z dużych partii politycznych, którzy być może nie są jeszcze przekonani do tego, że trzeba budować miasta inaczej i trzeba myśleć o ludzkiej skali, to wyczuwam w nich nowe podejście. Oni juz wiedzą, że na niczym innym nie są w stanie budować swojej wizji politycznej. Po prostu wszystkie miasta na całym świecie, o których się dzisiaj mówi, właśnie na takie myślenie stawiają. Jeżeli więc jesteś dzisiaj politykiem, chcesz rządzić miastem i odnieść sukces, to musisz iść właśnie w tę stronę.

Jesteście ciekawi, jaką strategię przyjęło „Miasto jest Nasze”, gdy ich przedstawicielka i kandydatka na stanowiska prezydenta Warszawy, Justyna Glusman, przyjęła propozycję Rafała Trzaskowskiego i została de facto wiceprezydentką? Chcecie wiedzieć, skąd bierze się skuteczność „Miasto jest nasze” w przyciąganiu uwagi do niszowych dotychczas tematów? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z liderem jednego z najbardziej aktywnych ruchów miejskich w Polsce.Pobierz nagranie w formacie MP3.
 

Wśród poruszanych wątków znajdziecie także kulisy współpracy z obecnym rządem nad rozwiązaniami miejskich problemów i dowiecie się, jak w rzeczywistości wygląda praca nad projektami ustaw w Sejmie.

Na koniec zaś znajdziecie odpowiedź na najważniejszą dla tegorocznego Kongresu kwestię, czyli dlaczego mniejsze ośrodki są dziś takie ważne dla powodzenia nawet najbardziej ambitnych zmian w Polsce.

Przypominamy o trwającej rejestracji na VI Kongres Ruchów Miejskich i zapraszamy do zapoznania się z programem całego wydarzenia.