Kerger: Ruchy miejskie inspirują samorządowców, choć mogą na tym dużo stracić

W kontekście zbliżającego się VI Kongresu Ruchów Miejskich opublikowaliśmy dotychczas głosy miejskich społeczników. Czas na komentarz z zewnątrz

Do rozmowy zaprosiłem Rafała Kergera, redaktora naczelnego serwisów WNP.PL, PortalSamorzadowy.pl oraz PulsHR.pl; wieloletniego dziennikarza i redaktora ekonomicznego. Pierwszym jej wątkiem była kwestia przejmowania słownika i postulatów ruchów miejskich przez samorządowców.

Rafał Kerger: Zdecydowanie samorządowcy zmienili swoją perspektywę patrzenia na miasto i teraz jakość życia jest dla nich kluczowym tematem. Ta zmiana dokonała się także, a może przede wszystkim pod wpływem ruchów miejskich. Nie wiem natomiast, czy to akurat dobrze dla ruchów miejskich. Bo problem polega na tym, że samorządowcy nie tylko zmienili się pod wpływem ruchów miejskich, ale także przejęli ich postulaty. Może nie realizują ich w dokładnie taki sposób, jaki sobie tu ruchy miejskie wyobrażały, ale jednak. Oczywiście są samorządowcy, którzy pewne działania robią na pokaz. Nie możemy zapominać o tym, że to są politycy. Wielokrotnie wygrywali dotychczas wybory, widzą co jest modne, widzą na czym można zbudować jeszcze większe poparcie i poklask. Ale są też działania realne. Każdy może je dostrzec w swoim mieście. Tych działań jest oczywiście wciąż za mało. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że gdy jakiś prezydent lub burmistrz kupi trzy autobusy elektryczne albo wybuduje dwa bloki, na dachu których będą panele solarne, to można od razu zadeklarować bycia „eko”. Tak samo jest z polityką transportową. Zamknięcie jednej ulicy dla ruchu samochodowego jest dobrym początkiem. To nie oznacza jednak automatycznej zmiany paradygmatu myślenia o mobilności w mieście. Na to potrzeba czasu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Rafałem Kergerem – w jej dalszych fragmentach rozmawiamy m.in. o szansach ruchów miejskich na wygrywanie wyborów samorządowych, relacji z innymi siłami politycznymi i współpracy z rządem.

Pobierz nagranie w formacie MP3.
 

W związku z tym, że ten Kongres Ruchów Miejskich poświęcony jest sytuacji mniejszych ośrodków miejskich, w naszej rozmowie nie mogło zabraknąć pytania o możliwości wsparcia ich rozwoju. Tu Rafał Kerger odważył się na tezę, że czasami trzeba po prostu pozwolić niektórym ośrodkom upaść. Dlaczego? Wszystkiego dowiedziecie się z naszej rozmowy.

Przypominamy o trwającej rejestracji na VI Kongres Ruchów Miejskich i zapraszamy do zapoznania się z programem całego wydarzenia.