Dźwiękowe podsumowania z Kongresu Ruchów Miejskich (1)

Pierwszy dzień VI Kongresu Ruchów Miejskich to przede wszystkim wybory nowego zarządu i dyskusja o raporcie „Polska samorządów Silna demokracja, skuteczne państwo”. Zapraszam na szybkie, dźwiękowe podsumowanie tego, co się wydarzyło. 

Na początek zapraszam do dwóch rozmów z dwojgiem członków nowego Zarządu, który pokieruje pracami Kongresu Ruchów Miejskich w ciągu najbliższych lat. Tomek Esden-Tempsk opowiada mi nie tylko o tym, co w życiu Ostródy może zmienić organizacja VI KRMu, ale również o swoim pomyśle na strategię KRMu (w tym np. kwestię współpracy z samorządowcami i środowiskami stojącymi za 21 tezami „Samorządna Rzeczpospolita” i 21 tezami „Solidarność Samorządów”):


Pobierz plik w formacie MP3
Marta Bejnar-Bejnarowicz, która zasiadała już w Zarządzie poprzedniej kadencji, opowiada mi o potencjale nowych władz KRMu i pomyśle na czas nadchodzących wyborów parlamentarnych. Zapowiada też jeden z paneli – „Samorządowe Hity i Kity – jak praktycznie radzić sobie z wyrobami partycypacyjnopodobnymi”


Pobierz plik w formacie MP3
 

W skład nowego Zarządu wchodzą: Marta Bejnar Bejnarowicz, Marta Jaskulska, Sylwia Widzisz-Pronobis, Tomek Esden-Tempski i Lech Mergler.

VI Kongres Ruchów Miejskich jest również otwarty na uczestnictwo samorządowców i polityków z całego kraju. Jako pierwszy do Ostródy przybył Konrad Sikora, wiceprezydent Jeleniej Góry. Pierwsze pytanie dotyczyło motywacji, które przekonały wiceprezydenta do pokonania ponad pół tysiąca kilometrów i wzięcia udziału w tegorocznym Kongresie. Kolejne wątki dotyczą zaś stanu średniej wielkości miast – radzenia sobie z depopulacją, myślenia o przyszłości i reakcji na wzrastające zainteresowanie mniejszymi ośrodkami w Polsce (czyli m.in o tym, czy rządowy pomysł na dekoncentrację jest słusznym pomysłem).


Pobierz plik w formacie MP3
 

O komentarz poprosiłem również Hannę Gill-Piątek, która poza tym, że od lat jest jedną z liderek ruchów miejskich (zarówno na forum ogólnopolskim, jak i w swojej ukochanej Łodzi), to również była uczestniczką I Kongresu Ruchów Miejskich w Poznaniu. Dlatego zapytałem ją m.in. o to, czy te osiem lat, jakie dzieli obydwa kongresy, pomogło w realizacji jej własnego marzenia o lepszym mieście. Jeden z wątków dotyczył także przyszłości samych ruchów miejskich i wyzwań, które zdaniem Hanny stoją przed Kongresem.


Pobierz plik w formacie MP3
 

Szymona Pietrasiewicza z Lublina zapytałem zaś o tezę, z jaką przyjechał na Kongres. Rozmawialiśmy również o tym, dlaczego jego zdaniem do Ostródy powinien przyjechać Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.


Pobierz plik w formacie MP3
 

O tym, dlaczego czasem ważna jest formuła swojego rodzaju terapii i wzmocnienia, jaką jest Kongres Ruchów Miejskich opowiada zaś Dorota Bonk-Hammermeister z Poznania. Funkcjonalność i rola KRMu wykracza jednak szeroko dalej poza kwestie sieciowania i podnoszenia na duchu – Dorota zwracała uwagę na kluczowe znaczenie Kongresu dla skalowania lokalnej siły poszczególnych ruchów miejskich.


Pobierz plik w formacie MP3
 

Na koniec dnia głos zabrali zaś Edwin Bendyk i Stanisław Zakroczymski. Występowali w roli reprezentantów Fundacji im. Stefana Batorego i przedstawiali najważniejsze tezy z raportu „Polska samorządów. Silna demokracja, skuteczne państwo”. O tym, w jaki sposób zgromadzeni w Ostródzie miejscy społecznicy zareagowali na propozycje ekspertów Fundacji Batorego i przewidywaniach dotyczących dalszej dyskusji nad zmianą samorządów w Polsce, możecie usłyszeć tutaj:


Pobierz plik w formacie MP3
 

Kolejny, drugi dzień VI Kongres Ruchów Miejskich rozpoczyna się w sobotę o 10.00. Zapraszamy do zapoznania się z programem całego wydarzenia.