Przydomowy warsztat przemieniony we wspólną przestrzeń

W dawnym warsztacie stolarskim o powierzchni 400 metrów kwadratowych pracuje 14 osób

L’Ecrevis to stowarzyszenie, którego siedziba mieści się w jednych z domów w Annecy we Francji. Członkowie L’Ecrevis to rzemieślnicy. Działa tam stolarz, jubiler, ceramik, krawcowa czy drukarze zajmujący się sitodrukiem. Na terenie powstał także sklep, w którym można kupić przedmioty z odzysku. Na stronie stowarzyszenia dowiaduję się, że jego założyciele nazywają je eksperymentalną przestrzenią otwartą na wszystkie propozycje – stawiając za cel jego członkom wzajemną inspiracje i wsparcie. Właściciele domu, którzy nadal mieszkają w budynku, wykazali się ogromnym zaufaniem w stosunku do działających na terenie twórców. Cieszą się, że biorąc udział w nowatorskim i innowacyjnym projekcie, a jednocześnie sami stali się aktywnymi członkami organizacji.

fot. L’Ecrevis

Zgodnie z założeniami, L’Ecrevis ma być interdyscyplinarnym i międzypokoleniowym miejscem, w którym będą mogli działać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Wspólna przestrzeń, narzędzia oraz możliwość wymiany twórczych doświadczeń, sprawiają, że grupa rośnie w siłę i wytwarza się wokół niej społeczność, dla której ważne są podobne wartości i lokalna kultura. Na terenie warsztatu są organizowane kursy rzemieślnicze, pokazy, debaty oraz targi. Organizacja stara się udowodnić, że nauka rzemiosła oraz rozwój kompetencji wizualnych może pobudzić kreatywność i sprawić, że zjawisko pracy ręcznej na nowo znajdzie swoje miejsce w życiu społecznym. Model zarządzania terenem podlega nieustannym eksperymentom i jest omawiany przez członków organizacji oraz instytucji współpracujących z L’Ecrevis.

fot. L’Ecrevis

Przestrzenie nowego rzemiosła i przedsiębiorczości? Jak powstają, jakie przybierają formy, kto je tworzy? ExRotaprint, Berlin Kreativ Kollektiv, KAOS, Alte Gießerei – u naszych niemieckich sąsiadów powstało już wiele miejsc łączących artystów, rzemieślników, projektantów oraz osoby związane z designem i sztuką. Według jakiego działają modelu? Przeczytaj opowieści o innych miejscach nowego rzemiosła przygotowane przez Małgorzatę Herman z Projektu Pracownie

Czym jest nowe rzemiosło? W jaki sposób zmienia miasto i jak władze miejskie mogą je współtworzyć. Zapraszamy do cyklu spotkań, tekstów i podcastów poświęconych tym zagadnieniom. Projekt „Tydzień Nowego Rzemiosła” jest realizowany przez Fundację Puszka we współpracy z Magazynem Miasta i Projektem Pracownie.

Nowe rzemiosło – skąd się wzięło zagłębie rzemieślnicze na Podskarbińskiej w Warszawie i jakie były jego losy? [CZYTAJ]

W jaki sposób kreatywne przestrzenie wymuszą zmiany modelu własności w mieście – przykłady z Berlina, Warszawy, Bratysławy [CZYTAJ / tekst po angielsku]

Projekt finansuje m.st. Warszawa