W jaki sposób krajowa polityka miejska może zmienić nasze miejskie życie?

Posłuchaj rozmowy z dr Karolem Janasem, jednym z organizatorów Kongresu Polityki Miejskiej. Już 14 listopada kilkuset ekspertów, praktyków i aktywistów miejskich spotka się w Kielcach, by zaproponować nowe otwarcie w kwestii polityki miejskiej w Polsce.

Wraz z przyjęciem przez rząd w 2015 roku długo oczekiwanego dokumentu – Krajowej Polityki Miejskiej (KPM) – pojawiła się nadzieja na spójne i przemyślane podejście do rozwoju polskich miast. Ten dokument nie tylko zdefiniował pojęcie zrównoważonego rozwoju miast, ale także zaproponował odpowiedzi na najważniejsze wyzwania, przed którymi wszyscy – jako mieszkańcy – stoimy. Z różnych przyczyn jednak KPM ten nie doczekała się pełnego wdrożenia. Zauważone w niej problemy i wyzwania wciąż jednak pozostają aktualne. Część z nich – jak np. kryzys klimatyczny wymagają dzisiaj bardzo pilnej odpowiedzi.

Dlatego zapowiedź organizacji Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach, który na nowo ma zorganizować wspólne myślenie o polityce miejskiej, spotkało się z tak dużym zainteresowanim naszej redakcji. Z przyjemnością skorzystaliśmy z zaproszenia organizatorów i staliśmy się partnerem medialnym. Będziemy przybliżać naszym czytelnikom najważniejsze wątki toczącej się na Kongresie dyskusji i informować o przygotowanych rozwiązaniach.

Wierzymy, że na końcu każdej polityki miejskiej stoi dobrobyt i zdrowie nas samych – mieszkańców miast. Logiczne jest więc postawienie na początku pytania o to, w jaki sposób efekty Kongresu Polityki Miejskiej mogą realnie na nasze wspólne miejskiej życie. Do udzielenia odpowiedzi  w naszym studiu w Radiu TOK FM zaprosiliśmy dr. Karola Janasa, kierownika i współzałożyciela Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Zachęcamy słuchania!

 

Więcej naszych miejskich podcastów można znaleźć na stronach www Radia TOK FM. Mówimy o tym, co w miastach najważniejsze.