Ryś: Do sześciu razy sztuka. W poszukiwaniu sposobu na chaos

Walka z chaosem przestrzennym w Polsce zaczyna przypominać pracę Syzyfa. Każda kolejna próba kończy się tak samo – brakiem realnych zmian. Kuba Ryś zapowiada jednak, że tym razem może być inaczej, a nadchodzący Kongres Polityki Miejskiej daje nadzieję na przełamanie niemocy.

„Zmiany prawne są bardzo potrzebne, choć te dotychczasowe – niewątpliwie nieudane próby, powinny być jakąś nauką. Musimy się głęboko zastanowić, jak te zmiany wprowadzić. To jest ciekawa sprawa – w planowaniu przestrzennym w ciągu ostatnich siedmiu, ośmiu lat było co najmniej pięć dobrze przygotowanych propozycji nowego prawa. Wszystkie szły w zasadzie w tym samym kierunku. Nie było tak, jak np. w służbie zdrowia, gdzie każda strona dyskursu politycznego ma diametralnie różne poglądy i pomysły. Więc właściwie powinniśmy sobie postawić pytanie – w czym jest problem?” – mówi w naszym nowym podcaście Kuba Ryś, ekspert w zakresie polityki miejskiej, rewitalizacji, planowania przestrzennego, transportu i mobilności oraz procesu inwestycyjnego (dawniej związany m.in. z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, dzisiaj pracuje dla firmy „Projekty Miejskie”).

„W czym jest problem?” to jedno z wielu prostych pytań, które w tej rozmowie zadaje Artur Celiński. Wspólnie z współtwórcą „Krajowej Polityki Miejskiej 2023” zastanawiamy się, dlaczego tak trudno w Polsce zmienić regulacje dotyczące planowania. Okazją do rozmowy jest kolejna próba wprowadzenia ładu przestrzennego, czyli rozpoczynający się 14 listopada w Kielcach Kongres Polityki Miejskiej. Kuba Ryś przewodniczył pracom grupy ekspertów i praktyków, którzy wspólnie starali się wyciągnąć lekcję z dotychczasowych niepowodzeń i przygotować pomysły na realną, dobrą zmianę w kwestii planowania przestrzennego w Polsce. Specjalnie dla nas uchyla rąbek tajemnicy i zdradza kilka pomysłów na walkę z chaosem przestrzennym. 

Kongres Polityki Miejskiej to największe wydarzenie poświęcone tworzeniu i wdrażaniu polityk miejskich w Polsce. W tym roku spotykamy się 14-16 listopada w Kielcach, by porozmawiać o tym, czym ma być i jak ma wyglądać polityka miejska w Polsce. „Magazyn Miasta” jest partnerem medialnym tego wydarzenia.  Wszystkim zainteresowanym polecamy więc naszą rozmowę z dr Karolem Janasem, jednym ze współorganizatorów Kongresu.

Więcej naszych miejskich podcastów można znaleźć na stronach www Radia TOK FM. Mówimy o tym, co w miastach najważniejsze.

Zapraszamy do uczestnictwa w Kongresie i śledzenie najnowszych wieści w mediach społecznościowych organizatorów:

Zdjęcie główne: Attentie Attentie | Unsplash