Erbel: Wtopy do sukcesu

„Przekuj porażkę w sukces” – zachęcają wszelkiej maści poradniki dla przyszłych zwycięzców. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Zwłaszcza, jeżeli błąd jest systemowy. Dlatego „Noc wtop” może być jednym z najciekawszych momentów na Kongresie Polityki Miejskiej.

Kongresową „Noc wtop” organizatorzy reklamują jako sposób na nieuleganie dyktatowi “kultury sukcesu”. Paradoksalnie jednak – patrząc na niektóre elementy polityki miejskiej w Polsce – jak chaos przestrzenny, zbyt wolne działania związane z kryzysem klimatycznym, sytuację mieszkaniową – łatwiej ulec kulturze frustracji. Tym niemniej wciąż o błędach i niepowodzeniach mówi się zwykle bardziej w przestrzeniach kuluarowych niż na głównej scenie tak ważnych wydarzeń, jak Kongres Polityki Miejskiej. Dlatego z „Nocą wtop” wiążemy bardzo duże nadzieje.

„Najodważniejsi miejscy urzędnicy i działacze podzielą się z nami tym, co – najoględniej rzecz biorąc – im nie wyszło i jakie wnioski z tego wyciągnęli” – przekonują organizatorzy. Wyszliśmy przed szereg i do rozmowy w kolejnym podcaście zaprosiliśmy Joannę Erbel, dyrektorkę Biura Innowacji w spółce PFR Nieruchomości i jedną z uczestniczek (obok Łukasza Franka, dyrektora w Zarządzie Transportu Publicznego z Krakowa oraz Roberta Jaceka Moritza, prezesa zarządu giełdowej spółki ALTA). Zdecydowanie jest to bowiem jedna z najbardziej odważnych osób w polityce miejskiej, która swoje cele stara się realizować w bardzo różnych sposób – od bycia miejską aktywistą, poprzez kandydowanie na stanowisko prezydenta Warszawy, aż po współpracę z rządowym funduszem odpowiedzialnym za program „Mieszkanie+”. Historia jej działań jest źródłem wielu dyskusji, inspiracji oraz kontrowersji. Do jakich błędów przyzna się Joanna Erbel? Jakie wnioski z nich wyciągnęła? Jakie sukcesy dzięki nim osiągnęła? Tego wszystkiego dowiecie się w nowym odcinku naszego kongresowego podcastu:

 

Kongres Polityki Miejskiej to największe wydarzenie poświęcone tworzeniu i wdrażaniu polityk miejskich w Polsce. W tym roku spotykamy się 14-16 listopada w Kielcach, by porozmawiać o tym, czym ma być i jak ma wyglądać polityka miejska w Polsce. „Magazyn Miasta” jest partnerem medialnym tego wydarzenia.  Wszystkim zainteresowanym polecamy więc naszą rozmowę z dr Karolem Janasem, jednym ze współorganizatorów Kongresu.

Więcej naszych miejskich podcastów można znaleźć na stronach www Radia TOK FM. Mówimy o tym, co w miastach najważniejsze.

Zapraszamy do uczestnictwa w Kongresie i śledzenie najnowszych wieści w mediach społecznościowych organizatorów:

Zdjęcie główne: Sarah Kilian | Unsplash