Jaworski: Urbanistyka „niepoważna”

„Niepoważny” urbanista, terapeuta czy eksperymentator? Ta rozmowa na długo zapadnie Wam w pamięci – zapraszamy do świata Pawła Jaworskiego, który od kilku lat proponuje unikalne podejście do zmian przestrzeni miejskich.

Paweł Jaworski od kilku już lat przekształca miejskie przestrzenie publiczne poprzez wywołanie zaangażowaniu ludzi, którzy korzystają z niej na co dzień. Na swoim facebookowym profilu „Experimental Urbanism” co chwila publikuje raport z postępów prac przy każdym z prowadzonych przez siebie projektów. Tak jak np. prototyp nowego funkcjonowania i zagospodarowania ulic Hawelańskiej i Wełniany Rynek w centrum Gorzowa Wielkopolskiego albo efekty z metamorfozy placu Orła Białego w Szczecinie (Nowe życie placu). Tylko u nas znajdziecie jednak rozmowę o kuchni prototypowania w urbanistyce.

Zapraszamy do wsłuchania się w odpowiedzi na pytania zadawane przez Artura Celińskiego. Ze zdziwieniem będziecie mogli zauważyć, że ten podcast praktycznie w ogóle nie dotyczy „niedasizmu”. Mało tu też narzekań na chaos przestrzenny czy wyczekiwania na poprawę kultury przestrzennej. Zamiast tego rozmawiamy o emocjach, które towarzyszą pracy urbanisty i sposobach radzenia sobie z często mało przyjaznymi uczuciami związanymi np. z ograniczeniem przestrzeni do parkowania.

Kongres Polityki Miejskiej to największe wydarzenie poświęcone tworzeniu i wdrażaniu polityk miejskich w Polsce. W tym roku spotykamy się 14-16 listopada w Kielcach, by porozmawiać o tym, czym ma być i jak ma wyglądać polityka miejska w Polsce. „Magazyn Miasta” jest partnerem medialnym tego wydarzenia.  Wszystkim zainteresowanym polecamy więc naszą rozmowę z dr Karolem Janasem, jednym ze współorganizatorów Kongresu.

Więcej naszych miejskich podcastów można znaleźć na stronach www Radia TOK FM. Mówimy o tym, co w miastach najważniejsze.

Zapraszamy do uczestnictwa w Kongresie i śledzenie najnowszych wieści w mediach społecznościowych organizatorów:

Zdjęcie główne: Attentie Attentie | Unsplash