UrbanLab na naszej stronie!

Razem z Wami od kilku lat odkrywamy miejskie stany świadomości. W tym tygodniu z pomocą przychodzi nam gdyński UbranLab, z którym przyglądamy się, jak zmieniają się odpowiedzi na proste, miejskie pytania.

Przechodzień wpatrzony w miejską łąkę kwietną często nie zdaje sobie sprawy z liczby i powagi wątków, jakie się w niej spotykają. Rozkwiecona kępa zieleni pośrodku betonowego miasta dla wielu z nas jest po prostu miłym, ładnym i przy okazji ekologicznym akcentem. Tymczasem jest czymś znacznie, znacznie więcej. W zasadzie ratuje nam życie. Dla tych, którzy to wiedzą, oczywisty powinien stać się priorytet ekologii nad estetyką. Tymczasem paradoksalnie być może powinno być zupełnie odwrotnie. Dobre życie we współczesnym mieście jest pełne pozornie prostych rozwiązań, które wraz z rozwojem naszej wiedzy i świadomości stają się skomplikowanymi konstrukcjami pełnymi sprzeczności, wyrzeczeń i wyzwań edukacyjnych. Razem z Wami od kilku lat odkrywamy kolejne wątki tej układanki. W tym tygodniu z pomocą przychodzi nam gdyński UbranLab, z którym przyglądamy się, jak zmieniają się odpowiedzi na proste w sumie pytania. Czy wiecie, skąd się bierze dobra przestrzeń publiczna? Albo czy zastanawialiście się, dlaczego kooperatywy mieszkaniowe, choć tak korzystne, dalej są w Polsce tak mało popularne? Jak miasta mogą świadomie stawić czoła splątanym kryzysom przyszłości? Zobaczcie z nami prawdziwą rzeczywistość starań o dobrą i bezpieczną miejskość. Nieoczywistą. Niełatwą. Jedyną możliwą.

Polecamy Wam sześć ważnych tekstów:

Poczuć przyszłość | Pandemia COVID-19 jest pierwszym kryzysem, przez który świadomie przechodzą mieszkańcy całego globu. Jak miasta poradzić sobie mogą z tak bardzo splątanym wyzwaniem i świadomie szykować się na kolejne? Relacja z konferencji Miasta świadome

Odporność w praktyce – gdyńskie doświadczenia | Nowe formy komunikacji, problemy, nie narzędzia, wspólnota i porządny namysł. Jak przejąć kontrolę nad miejską przyszłością? Relacja z konferencji Miasta świadome

Łąki kwietne a sprawa polska | Coraz rzadziej zadajemy sobie pytanie: „czy”, a coraz częściej zastanawiamy się: „jak” rozwijać łąki kwietne. Tymczasem jest to znacznie bardziej skomplikowany proces, niż nam się wydaje.

Zielone miasto | Musimy inwestować w zieleń, by walczyć o życie – o wodę, zagrożony zasób miejski XXI wieku.

Jak przejąć kontrolę nad przypadkiem? | Dlaczego tak dużo współczesnych inwestycji w przestrzeniach publicznych obniża ich jakość? Jak projektować, by nie narobić szkód?

Tarapaty kooperatyw mieszkaniowych | Kooperatywy to szansa na tanie mieszkanie dopasowane do własnych potrzeb. Dlaczego więc tak rzadko z nich korzystamy?

 

***

Opisane w powyższych tekstach dyskusje odbyły się w cyklu wydarzeń Urban Cafe, pt. „Żyj dobrze w mieście”, w którym poruszane są kwestie otaczającej nas przestrzeni. Wydarzenia organizowane są w ramach zadania: „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni”, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności

Teksty pierwotnie ukazały się na www.urbanlab.gdynia.pl

 

Zobacz konferencję Miasta świadome!

Nagrania z konferencji, z wyłączeniem warsztatów i wystąpień połączonych z dyskusją można obejrzeć tutaj:

dzień 1dzień 2

Zapis z wydarzeń towarzyszących: Rozmowa z prof. Aleksandrą Przegalińską i dr Marzeną Cypryańską-Nezlek po filmie „Planeta 2.0” | Wykład Filipa Springera „Jak opowiadać katastrofę klimatyczną na przykładzie miast”