Finał Eksperymentu Jawność

Czy ujawnienie wszystkich dokumentów towarzyszących jednej z inwestycji w Gdańsku ułatwia poznanie reguł przestrzennej „gry o miasto”?

Poniższy komentarz opublikowaliśmy w 58. Newsleterze Magazynu Miasta.

Eksperyment Jawność doczekał się finału. Razem ze giełdową spółką ALTA chciałem wyjaśnić reguły czegoś, co często bywa uważane za pole niejasnej „gry o przestrzeń”. Dlatego na bieżąco publikowaliśmy wszystkie dokumenty towarzyszące wydawaniu zgody urbanistycznej na realizację inwestycji przy al. Jana Pawła II 20 w Gdańsku. Wykorzystaliśmy trzy drogi uzyskania formalnej zgody na budowę — skorzystanie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (w tym przypadku konieczne było złożenie wniosku o jego sporządzenie), ubieganie się o „wuzetkę” oraz możliwość ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w trybie specustawy mieszkaniowej. Najbardziej efektywne okazało się ubieganie o tzw. „wuzetkę”. Inwestor otrzymał ją 30 marca 2020 r., czyli 279 dni po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Eksperyment nie był dla nas jednak tylko wyścigiem pomiędzy różnymi procedurami. Sam fakt, że w Polsce można złożyć trzy identyczne wnioski za pomocą trzech odmiennych od siebie procedur, jest dosyć karkołomną sytuacją. Najciekawszy wątek dotyczy jednak odpowiedzi na pytanie, czy za pomocą pełnego dostępu do informacji uda nam się wywołać merytoryczną dyskusję o sposobie zagospodarowania głównej ulicy gdańskiej Zaspy. Prezes ALTY, Robert Jacek Moritz, zwraca uwagę, że rozmowa o tym procesie w gruncie rzeczy się nie odbyła i niewiele osób chciało dyskutować o tym, jak ma w przyszłości wyglądać ta część miasta. Nawet podczas dyskusji gdańskiej Rady Miasta wywołanej zapisami specustawy najważniejsze wątki sprowadzały się do krytyki samej procedury, a nie jej istoty. Radni wolą projektować miasto za pomocą planów miejscowych, ale akurat w tym miejscu go nie ma. I jeszcze długo nie będzie. Będą za to dwa nowe obiekty powstające na “wuzetkach” – inwestycja, o której możecie się dowiedzieć wszystkiego z Eksperymentu Jawność oraz sąsiadujący z nią park handlowy, o którym – jeśli nie jesteście stroną postępowania w urzędzie – wiecie tylko tyle, ile zechce powiedzieć jego Inwestor.

 

Daj sobie miejski NEWSLETER!

Zapisz się, by co wtorek rano otrzymać od nas rekomendacje miejskich artykułów, książek, raportów, filmów lub podcastów.