Przyszłość z przeszłości, czyli wielofunkcyjne miasto

Mixed-use nie jest nową modą. Nie jest też innowacją. To raczej rodzaj powrotu do przeszłości, który zyskał nową świeżość dzięki współczesnej wiedzy o funkcjonowaniu miast i wpływie ich zagospodarowania na jakość pracy, handlu i naszego życia.

Poniższy komentarz opublikowaliśmy w 60. Newsleterze Magazynu Miasta.

Norman Bel Geddes w 1939 roku przygotował wizję miasta przyszłości. Przedstawił ją na gigantycznej makiecie (3300 m2) prezentowanej podczas nowojorskiej wystawy światowej. Zwiedzający byli zachwyceni. Ujrzeli miasto, po którym w końcu można było wygodnie podróżować samochodem, a miejsca do mieszkania były oddzielone od uciążliwych zakładów pracy. W takim mieście można było prawdziwie odetchnąć. Z czasem monofunkcyjne kwartały wymuszały jednak coraz dłuższe podróże, a poszerzenie dróg pomagało tylko na chwilę. Nawet zwykłe codzienne aktywności wiązały się z potrzebą prawdziwych wypraw.

W końcu zaczęliśmy tęsknić za miastem, w którym wszędzie jest blisko. Kuszą nas koncepcje miasta 15-minutowego i możliwość załatwienia wszystkich ważnych spraw w trakcie niedługiego spaceru. Żeby było bliżej, trzeba budować gęściej. I mieszać ze sobą różne funkcje. Mieszkanie powinno być blisko sklepu. Sklep blisko pracy. Praca blisko fryzjera. Fryzjer blisko przedszkola. Problem w tym, że miasta raz zbudowane według przeszłych idei przyszłości nie poddają się tak łatwo zmianom. Nawet jeśli mixed-use czy 15-minutowe miasto to tak naprawdę bazujący na nowoczesnych rozwiązaniach powrót do tego, co już było. Żeby było trudniej – bariery tkwią nie tylko w infrastrukturze, ale również w naszych głowach, kieszeniach i kodeksach urbanistycznych.

Zespół ThinCo, zaprzyjaźnieni z nami doradcy zajmujący się zmianami na rynku nieruchomości przekonują, że rozwiązaniem jest podejście mixed-use. Ich zdaniem realną przyszłością miast i rozwiązaniem ich problemów jest łączenie kilku funkcji na jednym obszarze. Bo to nie tylko dobre dla miejskich społeczności, ale także rentowne dla deweloperów. Pomogłem im tworzyć raport na ten temat, który możecie za darmo przeczytać tutaj. 

 

Daj sobie miejski NEWSLETER!

Zapisz się, by co wtorek rano otrzymać od nas rekomendacje miejskich artykułów, książek, raportów, filmów lub podcastów.