Jedwabniki budują pawilony

O kim warto wiedzieć? Opowiadamy o zespołach, projektantkach i projektantach, którzy na co dzień wdrażają interdyscyplinarność w praktyce.

Neri Oxman w swoich pracach łączy technologię z biologią, dizajn z naturą. W prestiżowym MIT Media Lab w Cambridge kieruje grupą badawczą, która wymyśla nowe materiały i technologie budowlane oraz poszerza granice wyobrażeń na temat współczesnego projektowania. Po jej licznych wystąpieniach na konferencjach, TED-exach i wystawach w nowojorskiej MoMA media okrzyknęły ją wizjonerką.

Jedną z najbardziej znanych architektonicznych realizacji jej zespołu jest pawilon utkany w 2013 roku przez jedwabniki. Żeby go stworzyć, Oxman przenalizowała sposób przędzenia nici jedwabnych przez te owady, a następnie wraz z zespołem wyprodukowała w MIT Media Lab konstrukcję, na której umieszczono larwy i zapewniono im odpowiednie warunki świetlne i termiczne. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe było niejako stworzenie technologii żywych drukarek 3D przy wykorzystaniu naturalnych umiejętności owadów i zapewnieniu im komfortu życia. Niesamowite połączenie robotyki i żywych stworzeń!

Czym jeszcze zajmuje się ten interdyscyplinarny zespół? Sama Oxman tłumaczy to tak: „Bierzemy ekologię, czyli już znaną nam dziedzinę, i znajdujemy jej zastosowanie w sztucznym świecie. To tyle. Bardzo, bardzo proste”. Nie jest to jednak ani proste, ani łatwe. Wystarczy przywołać niektóre spośród projektów wymyślonych w Media Labie: pierwszą na świecie drukarkę 3D do szkła czy kolekcję materiałów The Aguahoja, które mogłyby zastąpić plastik, a są wytwarzane z organicznych biopolimerów takich jak celuloza (obecna w tkankach drzew), chitozan (spotkamy go w muszlach skorupiaków) i pektyna (zawarta w skórkach owoców).

***

Tekst pochodzi z „Niezbędnika SAS Szkoły Architektury Społeczności”, którzy ukaże się w czerwcu i będzie dostępny w wersji online, za darmo na stronie https://sasonline.pl/

To 8 opowieści o nieoczywistych wymiarach projektowania, np. o trosce, klimacie, starzeniu, bioróżnorodności i interdyscyplinarności. Można w nim znaleźć konkretne przykłady ze świata, polecenie najciekawszych publikacji, podcastów i filmów oraz słowniczek najbardziej potrzebnych definicji i nieoczywiste linie czasu.