Prawdziwy sens wizualizacji

O kim warto wiedzieć? Opowiadamy o zespołach, projektantkach i projektantach, którzy na co dzień wdrażają interdyscyplinarność w praktyce.

Forensic Architecture (FA) to interdyscyplinarna grupa badawcza założona w 2010 roku przez izraelskiego architekta Eyala Weizmana w Goldsmiths (University of London). Wcześniej Weizman wraz z Sandi Hilal i Alessandrem Pettim działali na terenie Autonomii Palestyńskiej jako Instytut Dekolonizacji Architektury. Realizowane wraz z nimi zaangażowane działania Weizmana – na przykład jawne sprzeciwianie się budowaniu izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu – poskutkowały uznaniem go za persona non grata w Izrealu. Przeniósł się więc do Wielkiej Brytanii, gdzie stworzył jeden z najbardziej interdyscyplinarnych zespołów badawczych w świecie architektury – i nie tylko tam.

W FA pracują analitycy danych, architekci, specjalistki od wizualizacji, programiści, dziennikarki danych i prawnicy. Grupa wykorzystuje techniki i technologie charakterystyczne dla projektowania architektonicznego (na przykład projektowanie parametryczne) oraz analizy danych – również tych publikowanych jawnie w internecie – aby prowadzić śledztwa i zbierać dowody naruszeń praw człowieka czy też dokumentować katastrofy naturalne. Ich najbardziej znane działania to prześledzenie przyczyn pożaru budynku mieszkalnego Grenfell Tower w Londynie dzięki nagraniom wrzucanym z prywatnych telefonów do sieci społecznościowych czy zmapowanie izraelskich nalotów na palestyńskie miasto Rafah. Dowody zgromadzone przez nich w tej drugiej sprawie trafiły do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

FA ma już na swoim koncie kilkadziesiąt śledztw. Szersza publiczność poznała ich prace w 2018 roku podczas weneckiego Biennale Architektury kuratorowanego przez Alejandra Aravenę – FA poświęcono dużą część wystawy głównej. Co ciekawe, metod ich pracy można się nauczyć, nie tylko zatrudniając się w ich zespole, ale też studiując Research Architecture w londyńskim Goldsmiths. Warto śledzić zarówno często aktualizowaną stronę internetową zespołu, jak i wystawy prezentowane przez nich na całym świecie – również w Polsce.

***

Tekst pochodzi z „Niezbędnika SAS Szkoły Architektury Społeczności”, którzy ukaże się w czerwcu i będzie dostępny w wersji online, za darmo na stronie https://sasonline.pl/

To 8 opowieści o nieoczywistych wymiarach projektowania, np. o trosce, klimacie, starzeniu, bioróżnorodności i interdyscyplinarności. Można w nim znaleźć konkretne przykłady ze świata, polecenie najciekawszych publikacji, podcastów i filmów oraz słowniczek najbardziej potrzebnych definicji i nieoczywiste linie czasu.