Moc kuluarów

Politico, City Lab, The Guardian, Citymetric, polski twitter i grupy miejskie w social mediach. Dzisiaj wszystko można przeczytać. Do wyboru macie książki, teksty, podcasty czy filmy. Każda miejska innowacja błyskawicznie obiega internety. Po co więc jeździć na takie konferencja jak katowickie 11. World Urban Forum?

Poznawanie miejskiego świata w ten sposób daje tylko pozorne poczucie rozumienia tego, co się dzieje. Możecie mi wierzyć – robię to codziennie. Przerzucam, z mniejszym lub większym zainteresowaniem, teksty, czytam raporty, śledzę organizacje i aktywistów, którzy już w przeszłości wpadali na pomysły rewolucjonizujące myślenie o mieście. Jednym słowem, trzymam rękę na miejskim pulsie. Tylko że nic nie zastąpi kontaktu z żywym człowiekiem. Kluczowy jest ten specyficzny ferment, który tworzy się, gdy w jednym miejscu spotykają się ludzie, którzy realnie miasta tworzą.

Aktywiści, politycy, badaczki, praktycy, samorządowcy, architekti – ci wszyscy, którzy na co dzień kształtują politykę miejską, projektują rzeczywistość, w której funkcjonujemy, próbują – czasem z sukcesem – zmienić tor miejskiego myślenia spotykają się w jednym miejscu, opowiadają o swoich działaniach, dogadują sprawy w kuluarach. Na taki ferment czekałam od dawna. I doczekałam się. Dlatego właśnie jadę na Światowe Forum Miejskie (WUF), które odbędzie się 26-30 czerwca w Katowicach.

Miasto to żywy organizm. I ucieranie się miejskich idee rodzi się nie tylko „na chodnikach” i „na placach”, ale też na wykładzinach konferencyjnych korytarzy. Momenty, w którym stykają się światy aktywistów, badaczy i decydentów to często prawdziwe „sprawdzam” dla miejskich idei. Aktywiści muszą wtedy wyjść z bańki środowiska, które rozumie i popiera ich idea, politycy stykają się z krytyką i pomysłami, które czasami pozwalają poszerzyć horyzont ich myślenia o tym, jakie miasto może być, a naukowcy uczą się opowiadać o swoich badaniach językiem, który zrozumieją inni. Z każdej takiej konferencji zawsze przywożę coś – nowe pomysły, nowe kontakty, nowe perspektywy. Wystarczy słuchać, pytać i od czasu do czasu zajrzeć w kuluary. Do zobaczenia w Katowicach!

ZAREJESTRUJ SIĘ NA WUF!

 

 

Daj sobie miejski NEWSLETER!

Zapisz się, by co wtorek rano otrzymać od nas rekomendacje miejskich artykułów, książek, raportów, filmów lub podcastów.