Trzaskowski ufam Tobie

Trzaskowski ufam Tobie – taką deklarację złożyło we wrześniu 46,5 procenta ankietowanych w sondażu IBRiS dla Onetu. Z takim zaufaniem można zrobić dużo dobrego.

Poniższy komentarz opublikowaliśmy w 126. Newsleterze Magazynu Miasta.

Nigdy wcześniej Trzaskowski nie cieszył się zaufaniem tak dużego grona. Swój wynik z poprzedniego miesiąca pobił aż o 4,5 procenta i dzięki temu stał się politykiem cieszącym się w Polsce największym zaufaniem. Pewnie się mylę (bo lubię myśleć o wartościach w polityce), ale skoro ktoś ma tak wielkie zaufanie, to może pozwolić sobie na nieco więcej niż inni.

Może wtedy wprost powiedzieć – już tej zimy ograniczymy wydatki na odśnieżanie jezdni i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczymy na odśnieżanie dróg rowerowych. Może też zadeklarować, że 2024 rok będzie początkiem polityki zerowej tolerancji dla nieprawidłowo zaparkowanych aut. Dodać – w 2025 roku zamkniemy możliwość tranzytu przez centrum Warszawy dla ruchu samochodów prywatnych, a w 2028 wprowadzimy opłaty za wjazd do centrum (bo to najlepszy sposób na ograniczenie zanieczyszczenia i finansowanie rozwoju komunikacji publicznej)! I wreszcie może zadeklarować, że w 2030 na każdej kluczowej arterii będą buspasy, a do 2035 roku zostanie wdrożona wizja zero, czyli ograniczenia liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych do zera.

I oczywiście, że po takich słowach wybuchnie wielka dyskusja. Pojawi się tysiące kontrargumentów i kilka milionów inwektyw w social mediach. Tylko że wtedy Trzaskowski będzie mógł powiedzieć do każdego z nas – posłuchaj, nie można dalej jednocześnie mieć i zjeść to samo ciastko. Jeśli chcesz żyć w bezpiecznym, zdrowym i przyjaznym mieście, trzeba się na coś zdecydować. To mój plan – wiem, że on zadziała – mamy na to masę dowodów i przykładów. Jesteśmy dobrze przygotowani, pracujemy nad to od dawna. Po prostu potrzebujemy jasnego, konkretnego i konsekwentnego kierunku. Wiem przecież, że mi ufasz. Dam Ci czas, byś się przekonał do tych zmian. Razem zrobimy coś dobrego. Zobaczysz.

 

Daj sobie miejski NEWSLETER!

Zapisz się, by co wtorek rano otrzymać od nas rekomendacje miejskich artykułów, książek, raportów, filmów lub podcastów.