Poznań, tęczowa stolica Polski?

Poznań stał się tęczową stolicą Polski – przekonuje Mike Urbaniak, dziennikarz kulturalny i współpracownik poznańskiej grupy Stonewall. W nowym odcinku naszego podcastu pytamy, jak to się stało i co to w istocie oznacza.

Dlaczego właśnie Poznań? Jakie znaczenie ma przychylność lokalnych władz i czy tęczową stolicą Polski zostaje się dlatego, że Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, jako pierwszy pojawił się na Poznań Pride Week?

Jaką rolę odegrała tu samoorganizacja? Jaką podejście grupy Stonewall, która stoi za sukcesem projektu Półwiejskiej, Małego i Dużego Lokum, czyli komercyjnych miejsc dla społeczności LGBTQ+, księgarni i szeregu działań kulturalnych i edukacyjnych?

Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy, która wbrew pozorom nie dotyczy tylko spraw ważnych dla społeczności LGBT+. Mike Urbaniak opowiada w niej o mechanizmie tworzenia się żywego miejsca – społecznej, niezwykle potrzebnej instytucji opartej na komercyjnym pomyśle i przemyślanej strategii.

Zdjęcie: FB Grupy Stonewall 


 

Polecamy również inne podcasty Magazynu Miasta:

 

O zmianach na placu Centralnym w Warszawie

 

Szkoła Budowania Miasta: Place

 

Artur Jerzy Filip: I ty możesz współzarządzać przestrzenią miasta?

 

Więcej naszych podcastów znajdziesz TUTAJ oraz we wszystkich popularnych serwisach podcastowych. Po prostu wpisz „Magazyn Miasta” w pole wyszukiwania.

Papierowa wersja „Magazynu Miasta” powraca! Dzięki współpracy redakcji z Muzeum Warszawy wydaliśmy specjalny numer najlepszego polskiego magazynu o miastach i miejskości.

Kup wersję papierową lub elektroniczną!