7 500 czytelników każdego numeru
12 600 fanów i 80 000 osób pozostających miesięcznie w zasięgu na Facebooku
30 000 unikalnych użytkowników strony www
Ponad 350 wydarzeń, w których braliśmy aktywny udział od początku istnienia pisma
W naszych działaniach online wspiera nas ClickMeeting
Marta Żakowska
Redaktorka naczelna
antropolożka miejska, współzałożycielka i redaktorka naczelna Magazynu Miasta, pierwszego w Polsce interdyscyplinarnego i popularnonaukowego magazynu o mieście; inicjatorka Szkoły Architektury Społeczności (I edycja: 2020), członkini Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej i ekspertka w obszarze miejskiej kultury mobilności. Prowadzi seminaria miejskie, m.in. poświęcone zrównoważonej mobilności, w School of Ideas SWPS oraz w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej ASP w Warszawie; prowadziła różne miejskie seminaria eksperckie, w tym m.in. popołudnia Społeczne Konteksty Budowania w czasie festiwalu Warszawa W Budowie oraz serię szkoleń Uliczna demokracja, realizowaną we współpracy z Gilem Peñalosą, globalnym ekspertem ds zrównoważonej mobilności, dla U.M. st. Warszawy. Autorka tekstów poruszających społeczne konteksty architektury i mobilności publikowanych m.in. w Magazynie Miasta, Architektura Murator, Architektura&Biznes, Polityce i Gazecie Wyborczej i współautorka podcastu „Magazyn Miasta” na tokfm.pl. Pomysłodawczyni i autorka przewodnika oraz programu edukacyjnego „Miasta przyjazne starzeniu” zrealizowanego we współpracy z Globalną Siecią Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu WHO. Reprezentantka Polski w europejskiej grupie aktywistów City Makers biorącej udział w procesie tworzenia nowej Europejskiej Agendy Miejskiej
Wicenaczelna
Martyna Obarska
Antropolożka miasta. Bada inicjatywy na styku architektury, urbanistyki i działań społecznych. Ponadto specjalizuje się w tematyce wykorzystania nowych technologii w mieście. Prowadzi warsztaty badawcze i szkolenia z urzędnikami, przedstawicielami organizacji pozarządowych i seniorami. Współpracowała z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej. Wykładała historię warszawskich osiedli mieszkaniowych na Uniwersytecie Warszawskim (Instytut Kultury Polskiej), a obecnie współtworzy moduł studiów miejskich w ramach nowego kierunku poświęconego projektowaniu innowacji School of Ideas w SWPS. Autorka książki o warszawskiej dzielnicy MDM.
Wicenaczelny
Artur Celiński
Politolog, konsultant, komentator życia publicznego, miejski aktywista, ekspert od polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast. Promotor innowacji w zarządzaniu politykami publicznymi i wprowadzaniu narzędzi dialogu obywatelskiego. Wiceprezes Zarządu Res Publica, szef zespołu projektu DNA Miasta. Pomysłodawca i koordynator badania „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne”. Redaktor i współredaktor ponad 10 raportów badawczych dotyczących polityki kulturalnej w polskich miastach. Członek Zespołu ds. polityk lokalnych przy Narodowym Centrum Kultury. Pełnił rolę konsultanta przy programie „Koalicji Miast” funkcjonującego w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Koordynator procesu tworzenia dokumentów strategicznych w dziedzinie kultury w Olsztynie i Koszalinie. Gościnnie pracuje jako wykładowca akademicki (UW, UKSW, ASP w Warszawie).
Współzałożyciel, Ojciec „Magazynu Miasta”
Mirosław Duchowski (1948-2019)
Profesor zwyczajny związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej. Cudowny człowiek, człowiek-instytucja i człowiek renesansu – pedagog, artysta, architekt i kulturoznawca, od 1989 roku szef Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektant warszawskich stacji metra, inicjator wielu badań i projektów miejskich. To on współbudował polski dyskurs miejski, gdy jeszcze nie było to „modne” i to on kilka lat temu rzucił „robimy pismo o mieście, jakiego w Polsce nie ma”. I zrobiliśmy, ekipą cudownych zapaleńców. Stworzył nam do tego warunki w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, który właśnie zakładał – pierwszej w Polsce jednostce akademickiej poświęconej stricte miastu i przestrzeni publicznej – po czym szybko wypuścił nas w świat.
Zespół redaktorek i redaktorów
Magdalena Kubecka
Redaktorka działu poświęconego małym i średnim miastom. Ekspertka od rozwoju kultury w miastach, funkcjonowania przestrzeni publicznej oraz wspierania inicjatyw lokalnych. Od 12 lat realizuje i wspiera projekty społeczne związane z miastem i kulturą. Promuje temat średnich i małych miast w debacie publicznej. Zajmuje się edukacją o mieście, jest współtwórczynią inicjatywy Jak działa miasto, prowadzi bloga Miejski Instytut. Spędziła rok w USA, studiując urban studies oraz współpracując w programie Placemaking w Metropolitan Planning Council. Od kilkunastu lat nie rozstaje się z rowerem.
Michał Sęk
Geograf, uczestnik badań ewaluacyjnych i terenowych dotyczących m.in. oceny wpływu Polityki Spójności na rozwój polskich miast oraz infrastruktury transportowej w polskich regionach. Pracownik Centrum Badań nad Społeczeństwami Wieloetnicznymi Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych w Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się badaniami roli decentralizacji w ograniczaniu konfliktów etnicznych. Stypendysta rządu indonezyjskiego. Interesuje się rozwojem lokalnym i regionalnym oraz ekonomią rozwoju tak w Polsce, jak i w Indonezji. Od 2015 roku pracuje w zespole „DNA Miasta” Fundacji Res Publica, prowadził badania polityki kulturalnej m.in. w Słupsku, Katowicach i Jeleniej Górze”
Katarzyna Dorda
Redaktorka działu reSITE, architektka krajobrazu, miłośniczka miast. Przez prawie pięć lat współtworzyła jeden z największych festiwali architektonicznych w Europie – reSITE Festival. Mistrzyni przeprowadzek. Pracowała w biurach projektowych w Polsce, we Włoszech i w czeskiej Pradze, gdzie spędziła prawie dwa lata. W 2015 i 2017 roku była kuratorką wystaw z cyklu „Dizajn w przestrzeni publicznej” na Zamku Cieszyn. Jako specjalistka ds. wielozadaniowości i menadżerka chaosu, od 2017 roku balansuje między różnymi projektami.
Zofia Penza-Gabler
redaktorka działów Notatnik, Dizajn i Plus/Minus. Mistrzyni krótkiej formy. Socjolożka, badaczka jakościowa. Członkini zespołu DNA Miasta, współautorka badań polityki kulturalnej m.in. w Katowicach, Krotoszynie i Koszalinie. Studiowała w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW i Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wiedeńskiego. Współpracowała m.in. z Fundacją Batorego i Centrum Cyfrowym.
Jędrzej Burszta
Kulturoznawca, amerykanista, badacz terenowy. Doktorant na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, prowadził badania na University of California, Riverside. Specjalizuje się w antropologii miasta i pamięci, historii kultury i społeczeństwa USA oraz badaniach związków polityki i kultury popularnej, w szczególności pod kątem reprezentacji inności. Od 2012 roku członek zespołu „DNA Miasta”, w ramach którego prowadził badania polityki kulturalnej m.in. w Słupsku, Katowicach, Koszalinie i Łodzi. Członek redakcji kwartalników „Magazyn Miasta” i „Res Publica Nowa”. Współautor (z Zuzanną Grębecką) książki „Mówiono druga Moskwa. Wspomnienia legniczan z okresu stacjonowania Armii Radzieckiej. Źródła etnograficzne”, Wydawnictwo Libron, Kraków 2015.