Oblicza nowego rzemiosła

Kto w dzisiejszych czasach decyduje się na to, aby zostać kaletnikiem lub stolarzem? Czy współcześnie ktoś wybiera na swój zawód fach kowala? Jak powstają ręcznie wykonywane przedmioty oraz co jest właściwie rzemiosłem?

Jak zmienia się rzemiosło? Kim są młodzi rzemieślnicy? W jaki sposób miasta na świecie wprowadzają polityki wspierania rzemiosła? O tym wszystkim napiszemy we wrześniu. Planujemy cykl tekstów o nowym rzemiośle, a już dzisiaj zapraszamy na wystawę fotograficzną zrealizowaną przez Projekt Pracownie. To inicjatywa grupy entuzjastów rzemiosła. Zespół fotografów prowadzony przez Małgorzatę Herman – autorkę wywiadów i tekstów – pokazuje zjawiskowe pracownie ukryte w miejskich zakamarkach i przybliża proces powstawania przedmiotów rzemieślniczych. Grupa najwięcej uwagi poświęca zjawisku nowego rzemiosła oraz przedstawicielom tego nurtu. Z okazji drugiego roku działalności Projekt Pracownie we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi przygotował wystawę „Oblicza nowego rzemiosła” oraz cykl spotkań z rzemieślnikami.

fot. Natalia Miedziak-Skonieczna, szkoła stolarstwa tradycyjnego WoodWorkshop

„Oblicza nowego rzemiosła” to zbiór 24 fotografii wykonanych w pracowniach wytwórczych. Wystawa prezentuje współczesnych rzemieślników oraz artystów. Dzięki zdjęciom wykonanym przez Karolinę Lewandowską, Martę Wróbel, Natalię Miedziak-Skonieczną, Radka Zawadzkiego i Roberta Liwackiego będziecie mogli podejrzeć pracę ceramika, szklarza, introligatora czy ceramików.

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 września o godzinie 19:00. Ekspozycja będzie dostępna dla odwiedzających Muzeum Warszawskiej Pragi w dniach 5–30 września 2019.

fot. Karolina Lewandowska, pracownia ceramiczna Mosko Ceramics

Cykl spotkań z rzemieślnikami

Jednak wystawa to nie wszystko. Dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o pracy przedstawicieli nowego rzemiosła, Projekt Pracownie przygotował cykl „Niedziela z rzemiosłem”, czyli spotkania z rzemieślnikami. Wydarzenia będą poświęcone introligatorstwu i ceramice, a także pracy współczesnej modystki. O swoim fachu opowiedzą: Monika Skorupska ze studia ceramicznego Mosko Ceramics, Alina Grabiec z pracowni Aanda oraz Marta Galińska, która stworzyła markę Martoczki.
Spotkania odbędą się w Muzeum Warszawskiej Pragi 8, 15 i 29 września 2019. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/2374712789313585/

Organizatorzy: Projekt Pracownie, Muzeum Warszawskiej Pragi
Partnerzy wydarzenia: NÓW. Nowe Rzemiosło, Magazyn Miasta, Łyk Kultury
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

fot. tytułowe, Natalia Miedziak-Skonieczna, Pracownia Endemit