Kooperacja po berlińsku
Czy cechy rzemieślnicze odeszły w zapomnienie? W rozwoju nowego typu przedsiębiorczości w mieście pomagają nowe formuły współpracy
Berlin Kreativ Kollektiv – kolektyw wspierający kreatywnych
Berlin Kreativ Kollektiv to organizacja non-profit, która zajmuje się promocją artystów i twórców, a także edukuje ich z zakresu rozwoju marek. Zespół, który stworzył BKK początkowo był związany z ETSY – większość członków kolektywu sprzedawała swoje produkty za pośrednictwem tej platformy. Są to głównie właściciele małych firm, którzy w 2015 roku zdecydowali się na organizację wspólnej świątecznej akcji sprzedażowej – to był początek ich współpracy. Z czasem zaczęli oni rozwijać ideę Berlin Kreativ Kollektiv. Ich głównym założeniem było stworzenie organizacji, która będzie wspierała prowadzenie niezależnego biznesu kreatywnego. Trzonem organizacji są: Emma Wood, tkaczka, pełniąca funkcję prezeski, Annemarie Schumacher, wiceprezeska, która regularnie prowadzi warsztaty m.in z rysunku, Eva Zahneissen, zajmująca się projektowaniem i produkcją biżuterii, Pablo Moura Letss, ceramik i fotograf, oraz Iris Pohlgeers, która za pośrednictwem swojej marki Le Kosmos Berlin sprzedaje antyki i przedmioty z historią. Dzięki swojej wieloletniej pracy i prowadzeniu własnych marek członkowie kolektywu zdobyli doświadczenie, które ułatwiło im stworzenie modelu biznesowego odpowiedniego dla małych i średnich przedsiębiorców, którym dzielą się z innymi uczestnikami grupy. Obecnie Berlin Kreativ Kollektiv nie przyjmuje już nowych członków, a grupa koncentruje się na organizacji wydarzeń mających połączyć ze sobą lokalnych twórców oraz wzmocnić ich berlińską społeczność.
KAOS – sztuka, projektowanie i wytwarzanie
Kolejną organizacją, która łączy przedstawicieli sektora kreatywnego w Berlinie, jest działający na terenie dawnej fabryki Transformationwerk Ost & Kabelwerk KAOS Berlin. Właściwie jest to Kreativen Arbeitsgemeinschaft Oberschöneweide, co oznacza „kooperacyjną przestrzeń roboczą w Oberschöneweide”. To społeczność coworkingowa powstała wokół sztuki, projektowania i wytwórstwa przedmiotów. Stworzyli ją Okan Akgöl, Jascha Vogel i Federic Sonnenberg. W KAOS pomysły i koncepcje twórcze są wspólnie omawiane i realizowane. Na terenie fabryki pracują projektanci graficzni, osoby tworzące meble, zajmujące się tekstyliami, sitodrukiem, obróbką metalu, złotnictwem i kowalstwem. Ich sąsiadami są architekci, producenci muzyczni i studia filmowe, a także start-upy. W przestrzeni są organizowane różnorodne wydarzenia, np. festiwale, koncerty, wystawy, a także warsztaty kreatywne (w tym także rzemieślnicze – m.in. z budowy kajaków, kursy spawalnicze czy te dotyczące wykonywania biżuterii). Na stronie KAOS znajdziemy także informację, że zespół zarządzający przestrzenią poszukuje wsparcia finansowego dla całego przedsięwzięcia. Poszukiwani są inwestorzy i sponsorzy, którzy wspomogą rozbudowę coworkingu. Każda osoba może wesprzeć działalność KAOS, przekazując darowiznę na jego działanie.
Czym jest nowe rzemiosło? W jaki sposób zmienia miasto i jak władze miejskie mogą je współtworzyć. Zapraszamy do cyklu spotkań, tekstów i podcastów poświęconych tym zagadnieniom. Projekt „Tydzień Nowego Rzemiosła” jest realizowany przez Fundację Puszka we współpracy z Magazynem Miasta i Projektem Pracownie.
Projekt finansuje m.st. Warszawa