[Podcast] Sześciło: Pełzająca centralizacja to fakt
Samorządom nie tylko zabiera się kompetencje i pieniądze, ale też coraz częściej robi się z nich petenta czy też klienta władzy centralnej
W kolejnym naszym podcaście Artur Celiński pyta, czy w obecnych warunkach politycznych jest w ogóle sens prowadzenia debaty o centralizacji? Nieustanna kampania wyborcza sprawia przecież, że każda ze stron wymusza deklarację – albo jesteś z nami, albo przeciwko nam. Jak się odnaleźć w tej sytuacji? Co jest ważne? Kto ma rację? „Polski samorząd, jako formuła instytucjonalna, jest jednym z najważniejszych czynników, które przyczyniły do tego, że te ostatnich 30 lat to okres – nie chcę powiedzieć „złoty wiek”, ale okres wzrostu i rozwoju. Po drodze oczywiście o wielu rzeczach zapomnieliśmy czy zignorowaliśmy, ale jako społeczeństwo dopiero uczymy się wielu rzeczy” – przekonuje dr hab. Dawid Szcześciło kierownik Zakładu Nauki Administracji na Wydziale Prawa UW i główny autor raportu „Polska samorządów. Skuteczna demokracja, silne państwo”.
W pierwszej części podcastu mowa jest o tym, jak przejawia się „pełzająca centralizacja”. Zdaniem Sześciły nie chodzi tylko o zabieranie kolejnych kompetencji i pieniędzy samorządom. Chodzi również o styl tych działań – „coraz częściej robi się z samorządu petenta, czy też klienta władzy centralnej. Mamy coraz więcej rozwiązań, w których władza centralna arbitralnie, bez ostrych kryteriów rozdziela dary pomiędzy samorządy” – podkreśla dr Sześciło.
Słuchając tego podcastu dowiecie się również:
- dlaczego zespół dr. Sześciły poświęcił wiele miesięcy na prace nad raportem „Polska samorządów. Skuteczna demokracja, silne państwo”, pomimo tego, że „Nie ma dzisiaj drzwi, do których można by zapukać w gabinetach rządowych i porozmawiać o tym, co rząd myśli, co rząd chce zrobić wobec samorządów”?
- dlaczego lepiej skupić się na obronie idei samorządności i nie utożsamiać tej walki z obroną konkretnych samorządowców?
- w jaki sposób wynik wyborów z 13 października 2019 roku wpłynie na proces dalszej centralizacji lub decentralizacji ustroju naszego kraju?
- w jaki sposób mieszkańcy miast odczują walkę pomiędzy rządem a samorządami?
Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Jackiem Karnowski, Prezydentem Sopotu i jednym z liderów inicjatywy „Samorządy dla Polski” oraz wczytania się w szczegóły raportu Fundacji Batorego „Polska samorządów. Skuteczna demokracja, silne państwo”. Autorzy tej propozycji z jednej strony doceniają polski pomysł na samorządność, a z drugiej proponują szereg modyfikacji, które pomogłyby w podniesieniu jakości usług publicznych świadczonych na poziomie lokalnym (więcej o propozycjach Fundacji Batorego można posłuchać w naszym PODCAŚCIE).
***
„Samorządowe Wyzwanie” to nowy cykle tekstów poświęconych obecnej dyskusji o przyszłości samorządu. Tworzymy go po to, by pomóc sobie i naszym czytelnikom w zrozumieniu kluczowych elementów mogących mieć wpływ na jakość miejskiego życia. Część materiałów ukaże się tylko w formie podcastów – szukajcie ich na Spotify oraz platformie Anchor.